Иновативен метод за озониране, разработен и внедрен от ЕлфиТех, за физико-химична стабилизация и обеззаразяване на природни води
Микроорганизмите се намират на границата между животинския и растителен свят и са представени най-често от едноклетъчни бактерии. Те се разделят на две големи групи- патогенни и непатогенни. Патогенните микроорганизми предизвикват различни заболявания у хората, животните и растенията. Непатогенните участват активно в кръговрата на веществата в природата. Дишането на бактериите се осъществява с помощта на специални дихателни ферменти. В зависимост от отношението им към кислорода бактериите са аеробни и анаеробни. Съществуват и междинни форми. Аеробните бактерии усвояват кислорода от въздуха с участието на ферменти – хидроксилази и оксихенази. Анаеробните не се нуждаят от кислород. Те получават необходимата им енергия от окислително-възстановителните вътрешно молекулярни реакции.
За нормалното съществуване на всеки микроорганизъм е необходимо определено съчетание на редица физико-химични и биологични показатели. Микроорганизмите се класифицират в две групи – катароби и сапроби. Катробите обитават чистите изворни води, а сапробите – сладките води с различна степен на замърсеност. Водите на повърхностните водоизточници според тази квалификация могат да бъдат отнесени към една от следните четери степени на замърсеност: полисапробна; α –мезосапробна; β – мезасапробна; олигосапробна. Полисапробната е най високата степен на замърсеност. Тя се характеризира с повишено съдържание на белтъчни вещества, сероводород, метан и въглеродна киселина и с почти пълна липса на кислород. Броят на видовете организми е малък, но всеки вид се отличава с интензивно развитие. Характерни за тази зона на замърсеност са процесите на разпадане и гниене на органичните вещества. Следващите степени на замърсеност се характеризират с постепенно увеличаване на видовия състав на организмите и намаляване на общото им количество- Намалява също така количеството на белтачините, сероводорода, метана и въглеродната киселина, а се увеличава съдържанието на кислород. Характерен п ризнак за тях е засилването на окислително-възстановителните процеси. В олигосапробната зона количеството на въглеродната киселина е нищожно, липсват амоняк, нитрити, сероводород и метан. Не се наблюдават процеси та гниене.
Вирусите са на границата на мъртвата и жива природа. Срешат се в живите клетки на хората, животните и растенията и участват в обмяната на веществата заедно с клетките. В резултат на това клетките често загубват нормалните си функции и придобиват нови, вредни за организма особености.
Според действащите в ЕС норми предназначената за питейни нужди вода задължително се подлага на обеззаразяване без оглед на нейния произход. Като метод за обеззаразяване Елфи тех е прието насищане на водите с озон получен чрез студен електростимулационен синтез. Озонаторът разработен от Елфи тех е иновативен и е предназначен за получаване на активна атомна форма на кислород /анионен кислород/ с висока концентрация. Състои се от хоризонтални тръбни елементи със нееднородна повърхност ограничени от специфична диелектрична среда. Захранва се ежекторно с кислород или въздух. Времето на контакт на озона с водата е 90 секунди при доза не превищаваща 1 mg/dm3.
