Пречистване на битови отпадъчни води
Част от изградените Електро-химични инсталации за пречистване на отпадъчни води
Отпадъчните води от селищни системи или хотели са със средна степен на замърсеност
(високо органично замърсяване в неразтворено и разтворено състояние на биогенни елементи) силно вариращо в часовете на денонощието.
Емисионните норми за пречистените отпадъчни води изискват постигане на висок пречиствателен ефект по отношение на показателите, отразяващи съдържанието на органична замърсеност и биогенни елементи.
Високата спепен на пречистване изисква ефективност на предложената технологична схема и оборудване, което да се осъществява чрез възможно най-малки експлоатационни разходи.

С пречиствателните станции за битови отпадъчни води се постига:
- свеждане до необходимата минимална замърсеност на пречистените отпадъчни води
- висока ефективност и възможност за намаляване на съответните показатели, характеризиращи замърсеността на пречистените оптадъчни води;
- общият фосфор се редуцира до по-ниски стойности като се определя най-рационалната доза на алуминиеви или железни соли за постигане на остатъчно съдържание на фосфор, което да отговаря на поставените от контролните органи изисквания.
С предлаганата технологична схема на пречистване се реализира механично, физикохимично и биосорбционно третиране на отпадните води като, ако е необходимо, чрез физико-химичното стъпало се сваля ХПК на водата под 800 мг/л с цел ефективно извършване на процесите в биологичното стъпало.
Предимства:
- ниска себестойност на 1 м 3 вода
- автиматично управление на процесите на пречистване
- изключително добри качествени показатели на пречистената вода
- премахване недостатъците на класическите биологични пречиствателни станции чрез елеминиране фактора външна температура и намиращите се във водата дезинфектанти
- намалено количество на активната утайка
- съвременен и естетичен външен вид
- ниска себестойност на 60% в сравнение с класическите пречиствателни станции
- висококачествено изпълнение в заводски условия
- изключително малка площ
- кратки срокове за изпълнение и монтаж
- модулно изпълнение, позволяващо компактност и последващо разширение при необходимост
- липса на големи строително-монтажни работи
- комплексна технология, завършен цикъл на пречистване
- бърза възвращаемост на инвестицията
- консултански услуги и избор на подходяща технология
- технологичното оборудване е с логическо управление на процесите и позволява при необходимост да се препрограмира режима на работа на отделните процеси.
Обеззаразяването и дезодорирването на пречистената отпадъчна вода се извършва чрез
озониране.
Озонирането е високотехнологичен метод за обеззаразяване на отпадъчна вода.
Озонът притежава редица предимства в сравнение с другите използувани окислители – висока окислителна способност и висока скорост на окислително редукционните процеси, при което получените продукти от окислението не замърсяват допълнително отпадъчните води.
Бактерицидното действие на озона се състои в разрушаването на окислително –редукционната система на бактериите и вирусите за разлика от хлора, който действува само на ферментите на бактериалната клетка. Именно това определя и ефективното антивирусно
действие на озона пред хлора, тъй като вирусите нямат ферментни системи.
Обеззаразяващото действие на озона се проявява много пъти по бързо в сравнение с това на хлора.
Използването на хлор при наличие на органични въглеводороди е неприемливо поради образуването на хлорамини- канцорогени и се отрича от СЗО и добрите практики на водопречистването в ЕС.
Обезараззяването на пречистените води се извършва не само при епидемии, а
непрекъснато по време на нормалната експлоатация. Разтвореният във водата озон има силно изразено антимикробно и антивирусно действие, поради което пречистената вода е напълно дезинфекцирана, при пълната липса на канцерогенни вещества – хлорамини, получавани при използване на хлорсъдържащи дезенфектанти.
Пречистените обеззаразени води след измерване на дебита с разходомер постъпват в изходна шахта и се заустват в приемника.