Отрицателни йони
Отрицателни йони
проф. д.т.н. инж. Жеко Ганев
Еволюцията на живите организми на нашата планета е протекла в среда наситена с електричество. Допускането за съществуване на механизми за взаимодействието им с електрически натоварените частици е твърде вероятно. Това в началото на ХХ век намира бляскаво потвърждение в поставените от биофизика Чижевски експерименти. По категоричен начин се доказва, че отрицателните йони стимулират жизнените процеси и оказват благотворно въздействие върху живите организми, докато положителните оказват негативно въздействие – понижават жизнения им тонус и дори могат да доведат до тяхната гибел.
На много места на Земята, положителните йони достигат умопомрачително високи стойности – няколко милиона в кубичен сантиметър. Те буквално „изяждат” отрицателните йони, поради което пребиваващите в такива места, постоянно се оплакват от отпадналост, главоболие, нервно напрежение, лошо храносмилане, високо кръвно налягане, сривове в когнитивните функции.
Земното магнитно поле влияе съществено на миграцията на аеро йоните – положителните се привличат към земната повърхност, а отрицателните се отблъскват от нея. Намираме се в период на отслабване на магнитното поле на Земята. Освен това, животът на съвременния, урбанизиран човек протича в обкръжението на огромен брой източници и приемници на електровълни, генериращи огромно количество положителни йони.
В затворените помещения нивото на отрицателните йони е ниско: до 150/sm3, докато това на положителните е много високо. С всеки кубически сантиметър издишан от човека въздух се отделят 300 000 положителни йони! Човек е попаднал в доброволен плен на положителните йони още когато се е изолирал от живителния въздух на околната среда и по същество е влязъл в жесток конфликт със собствената си природа – постепенна загуба на витални сили, болести, бързо стареене и преждевременна смърт. Положителните йони са и една от основните причини за възникването и разпространението на вирусни инфекции.
Съотношението на отрицателните и положителните йони в урбанизирана среда е средно 4:5. В планината в близост до гора съотношението е 5:4. Преди буря силно се увеличава концентрацията на положителните йони във въздуха. Увеличението се дължи на това, че положителните йони предшестват фронтовете на времето с един, два дни, тъй като електрическите заряди се движат по-бързо от въздуха. Усещането е на задух и въздухът е „тежък” и труден за дишане. По време на самата буря и малко след нея се увеличава отделянето на отрицателни йони. След буря усещането е за чист и свеж въздух. В природата отрицателни йони се отделят още и от: изпарението на водата в гори или градини; растенията – здравец, кедър, ела, бор, туя; фотосинтеза; летни дъждове; слънчево време; свеж сняг.
На открито, богат на отрицателни йони е въздухът около: водопадите – до 50 хиляди/sm3, планинският – до 12 хиляди/ sm3, морският – до 6 хиляди/ sm3, както и този след буря – до 6 хиляди/ sm3. В България места с изключително висок брой на отрицателни йоните са Кръстова гора – 180 хиляди/ sm3, Смолянски езера – 16 хиляди/ sm3, Рупките, Перпирикон и районите около манастирите Роженски, Рилски, Бачковски и Троянски от 6 до 16 хиляди/ sm3
Над 900 научни изследвания доказват по категоричен начин, че отрицателните йони повишават устойчивостта на организма към неблагоприятните фактори на околната среда и стимулират защитните сили на организма, а положителните йони са вредни за човешкото здраве. Професорите Кендзи Тадзава и Нобру Хируото (Япония) експериментално са установили, че под влиянието на отрицателните йони човешкият организъм синтезира убиквинол – мощен антиоксидант, който участва активно в синтезата на аденозинтрифосфата (АТФ), главния енергиен източник в човешкото тяло. Това обяснява подема в жизнения и психическия тонус на човека в такава среда. Убиквинолът е близък родственик на друго магическо вещество в човешкия организъм – коензим Q 10.
Само двадесет минутен престой в среда с високо съдържание на отрицателни йони оказва положително въздействие върху човешкия организъм, предизвиквайки мощен прилив на жизнена енергия, оптимизъм и отлично разположение на духа. Забавя се честотата на сърдечния ритъм, нормализират се стойностите на артериалното налягане, повишава се рефлекторната активност на нервните клетки и мускулите, увеличава се усвояването на кислорода. Това се дължи на факта, че отрицателните йони встъпвайки във взаимодействие с молекулните комплекси в мембраните и вътрешните електролити, образуват биологично активни вещества. Те стимулират процеси влияещи на метаболизма, на белтъчно-липидните и на имунно-компетентните клетки, върху реологията и транспортните функции на кръвта. Повишава се устойчивостта на организма към различни неблагоприятни фактори на околната среда. Защитните сили на организма поради повишената реактивност на общите и локалните бариерни функции, както и на фагоцидната активност на левкоцитите се засилват. Неутрализират се свободните радикали и се нормализира електрическия потенциал на клетъчните мембрани. Нормализира се калиево-натриевия обмен и се намалява вероятността от тромбообразуване. Отрицателните йони са основна причина и за разширяване на артериите и усилване на локалния кръвен поток. Нарастването на локалния кръвоток активира трофическите и репаративни процеси в организма. Повишава се активността на епитела на трахеята и белодробната функция. Увеличава се приемът на кислород, стимулират се дихателните ферменти и се засилват окислително-възстановителните процеси в тъканите. Под въздействието на отрицателните йони се забавя скоростта на утаяване на ероитроцитите, регулира се рН на кръвта. Променя се и функционалното състояние на централната нервна система, подобрява се общото самочувствие, нормализира се съня, повишават се умствената и физическа работоспособност. Протича активацията на хемоглобина като и четирите му полипептидни вериги всяка съдържаща свой хем е с активирани функции, изразяващи се с повишен пренос на кислород, на въглероден диоксид и на протони. Кислородно пренасящата функция на хемоглобина се осъществява от двувалентен железен йон. Свободния хемоглобин е дезоксихемоглобин, а свързания с кислород – оксихемоглобин. Оксихемоглобинът не е окислена, а само натоварена с кислород хемоглобинова молекула. При съществуване на кислорода в анионна форма, хемоглобиновата молекула не е неутрална, а е молекула носеща отрицателен заряд. При това съдържащият се в еритроцитите ензим карбоанхидроза катализира въглеродния диоксид до въглена киселина, пречейки тя да се йонизира до бикарбонатни аниони и протони. Именно тези протони при вирусни инфекции заплашват организма с ацитоза.
Концентратора на анионен кислород OZ – 04, иновативна разработка на Елфи Тех е изключително качествено изделие, създадено да генерира достатъчно количество отрицателни йони необходими за достигане ползите, които ни предлага природата около водопади или разходка в гора.
Този концентратор на отрицателни йони – аниони на кислорода е сертифициран СЕ маркировка и вече се използва в България, Ирландия, Италия, Испания и Унгария в:
болници и лекарски кабинети за въздействие върху здравето и лечението на пациентите – стабилизиране на метаболизма; засилване на имунитета; подобряване на кръвния поток; ефективно повлияване на: безсъние, високото кръвно налягане, белодробни, сърдечни и неврологични болестни състояния; облекчаване болката при ревматични и други заболявания; предпазване и намаляване на последиците от вирусни и бактериални инфекции.
производствени, тренировъчни, спортни и фитнес зали – бърза релаксация след физическо натоварване в резултат на работа или спорт; подобряване на рефлексите и скоростта; предпазване и намаляване на последиците от вирусни и бактериални инфекции..
учебни заведения – неутрализиране на негативните ефекти дължащи се на голямото количество положителни йони; нормализиране нивото на серотонин в мозъка, водещо до повишаване на умствената концентрация; предпазване и намаляване на последиците от вирусни и бактериални инфекции.
офиси, театри, църкви, хотели, банки, магазини, ресторанти и сладкарници – предпазване и намаляване на последиците от вирусни и бактериални инфекции.
дома – профилактика и съпътстващо лечение на вирусни и бактериални инфекции; неутрализиране на негативният ефект от положителните йони; пречистване на въздуха от прах, спори на плесени и други потенциални алергени; противодействие на вредните свободни радикали; подобряване на енергийния баланс.